Tiivistelmä
- Hän lähti Jyväskylästä kello kolmen bussilla aamuyöllä; siihen aikaan kaduilla oli yhä haalaripukuisia opiskelijoita matkalla kotiin. Matka kestää runsaat kolme tuntia.
- Helsingin ruotsinkielinen yhteisö vietti vappua Hesperian puistossa Töölönlahden vieressä, koska Kaisaniemen puisto on remontissa: satoja valkolakkisia osallistujia kello yhdeksästä alkaen, Svenska Ylen radioima kuoro ja ruokaa, jonka sai maksaa lahjoituksena QR-koodilla.
- Alvar Aallon Stora Enson entinen pääkonttori (1962), jonka julkisivuissa on carraranmarmoria, graniittia, kuparia ja messinkiä, tunnetaan nimellä Sokeripala, ja sitä on kutsuttu jopa ”Suomen rumimmaksi rakennukseksi”. Sen tieltä purettiin Theodor Höijerin suunnittelema Norrménin talo.
- Vappubrunssi Hietaniemen rannalla maksoi 35 euroa ruokineen ja juomineen, kun muissa ravintoloissa hinta on tavallisesti 60. Rannalla kymmenet ihmiset pelasivat rantalentopalloa uima-asuissa.

Sanotaan hyvää vappua
Tänään nousin ylös kello kahdelta aamuyöllä ehtiäkseni tuntia myöhemmin bussiin Helsinkiin. Kun lähdin kolmelta, kaduilla oli yhä paljon opiskelijoita haalareissaan matkalla kotiin juhlien jälkeen, ja jotkut söivät Kalevankadun grillin pöydissä. Takseja ja henkilöautoja liikkui vielä melkoisesti, mutta pyörät oli tällä kertaa kai jätetty kotiin.
Matka Jyväskylästä Helsinkiin bussilla kestää runsaat kolme tuntia, enkä juuri saanut nukuttua. Väkeä on melko paljon, ja tavallista on, että vierustoveriksi osuu joku, joka pitää takin päällään sisälämmöstä huolimatta eikä lakkaa liikehtimästä.
Saapuminen Helsinkiin
Lentoasemalle pääsy ja bussi 600 Rautatientorille vie vain muutaman minuutin, ja noin puolessa tunnissa olet rautatieaseman parkkipaikalla, jossa lokit syövät juhlapyhän aaton vuoksi ylitäysistä roska-astioista ja siivouspalvelut tekevät täyttä työtä.

Mikään ei ole auki, joten päätän mennä katsomaan Oodia, joka kuuluu Helsingin tärkeimpään kulttuurirakennusten kokonaisuuteen. Oodi kannattaa nähdä jo pelkästään ulkoa: se vaikuttaa keveydellään ja omaperäisyydellään. Se näyttää valtavalta keltaiselta puupalalta, jonka toinen pää on veistetty laivan köliksi.
Ja sen jälkeen kohti maisemassa kaikkialla läsnä olevaa Finlandia-taloa, koska se on Alvar Aallon — ja hän on sen arvoinen. Töölönlahden puiston puolella on remontti, ja on vaikeaa löytää kuvakulmaa hyviin valokuviin.

Töölönlahti on lenkkeilijöiden ja puiston vapunviettäjien kulkua edestakaisin, ja erinomainen paikka nähdä Etelä-Euroopassa harvinaisia lajeja.
Näin kyhmyjoutsenen luonnonvaraisena, valkoposkihanhia laiduntamassa nurmikoilla, tukkasotkia, haapanan ja kalatiiroja. Alle laitan linkin toiseen tämän blogin artikkeliin, johon olen koonnut luettelon lajeista, jotka näin kahdella viimeisimmällä Helsingin-käynnilläni, tällä 1. toukokuuta ja 3. toukokuuta.
Linkki
Luettelo Töölönlahdella 1. ja 3. toukokuuta 2026 nähdyistä lajeista

Vappu Töölönlahdella
Kaisaniemen puiston kunnostuksen vuoksi Helsingin ruotsinkielinen yhteisö vietti tämän vuoden vappua Hesperian puistossa Töölönlahden rannalla. Satoja osallistujia valkolakeissaan saapui paikalle vähän ennen yhdeksää aamulla.
Siellä tarjottiin ruokaa ja juomaa, jotka sai maksaa lahjoituksena QR-koodin ja mobiilisovelluksen kautta. Kuoro esitti perinteisiä lauluja, jotka Svenska Yle lähetti radiossa.
Tässä juhlassa enemmistö oli iäkkäitä ihmisiä valkolakeissaan, ja järjestelyistä vastasivat nuoret opiskelijat erivärisissä haalareissaan. Juhla oli juhlallinen.

Helsingin ydinkeskusta
Jatkaen salamavierailuani kaupungissa suuntasin Musiikkitalolle ja Kiasmaan, joka on nykytaiteen museo. Mannerheimintien oikealla puolella ovat Suomen kansallismuseo ja eduskuntatalo, jonka edessä on ensimmäisen presidentin Kaarlo Juho Ståhlbergin patsas, marsalkka Mannerheim ratsain hyvin korkealla jalustalla ja neljäs presidentti Kyösti Kallio suurikokoinen lakki päässään.
Linkki
Helsingin seudun kymmenen tärkeintä museota

On aika syödä aamiaista, ja etsin terassia Pohjoisesplanadilta hyvän sään hyödyntämiseksi. Brasserie Lionne vaikuttaa hyvältä: vastapäätä ovat Svenska Teatern ja yksi niistä kolmesta Muumi-kaupasta, jotka Helsingissä tunnen.
Heillä on vapputarjouksena sima + munkki kymmenellä eurolla, mikä on tähän paikkaan ja kaupunkiin nähden hyvä tilaisuus noudattaa perinnettä.
Sima on tänään hyvin kysyttyä ja joudun odottamaan, joten nautin munkin kanssa kahvia odotellessani … ja odotellessani … Lopulta kuluttaisin koko aikani odottaen simaa, jota olen jo maistanut koulussani Jyväskylässä, joten pyydän laskun.

Kun olen nousemassa ylös, parrakas tarjoilija tulee kauniin, reunojaan myöten täyden siman kanssa ja ojentaa sen minulle kohteliaasti anteeksi pyydellen. Lopulta täytän perinteen myös Helsingissä — täpärästi …
Aina kun kävelen Esplanadilla, mieleeni tulee Ganivet ja hänen loputtomat kävelynsä kaikkina vuodenaikoina tällä kaupungin historiallisella valtaväylällä, sillä hän näki samat rakennukset, saman Svenska Teaternin, saman Kappeli-kahvilan … Se, mikä ei vielä ollut siellä, oli Havis Amanda, Vallgrenin veistos vuodelta 1908 — ja autot ovat erilaisia, kulkien jatkuvasti ja hitaasti puiston laitoja pitkin.

Pohjoisesplanadi vie Kauppatorille viiden minuutin mietteliäällä kävelyllä, ja puisto on täynnä lukemattomien ohikulkijoiden pölyä, ilmapalloja ja kaikenvärisiä ja -makuisia jäätelöitä.
Näen Havis Amandan ilman lakkia, käyn uteliaana katsomassa Kauppatorin kojuja ja … törmään Mia-Riikkaan, ystävään, jonka kanssa olen sopinut brunssista ja jota en ollut nähnyt vuosiin. Miten pieni Helsinki onkaan.
Aivan siinä vieressä on Alvar Aallon Stora Enson vanha pääkonttori (1962), jonka julkisivut on tehty carraranmarmorista, graniitista, kuparista ja messingistä.

Se tunnetaan yleisesti nimellä Sokeripala muotonsa ja värinsä vuoksi, ja jotkut pitävät sitä hirviömäisenä siksi, miten se törmää välittömän ympäristönsä ja erityisesti Uspenskin ortodoksisen katedraalin uusklassiseen arkkitehtuuriin.
Sitä pidetään yhtenä Aallon kiistellyimmistä suunnitelmista. Sitä on toisinaan kutsuttu ”Suomen rumimmaksi rakennukseksi”, ”vihatuimmaksi rakennukseksi” ja ”täysin paikkaansa sopimattomaksi”. Lisäksi rakennuksen rakentaminen vaati alun perin Theodor Höijerin suunnitteleman, palatsimaisen Norrménin talon purkamisen, mitä arvosteltiin alusta alkaen. Paikalliset eivät voisi tiivistää tunnettani paremmin.
Linkki

Kohti brunssia Hietaniemeen
Kello on 11.45 ja aika rientää, sillä olen sopinut Hietaniemeen kello 13.15 vapun brunssille ja haluan käydä sitä ennen Kaivopuistossa.
Yllättäen en ehdi Senaatintorille katsomaan tuomiokirkkoa enkä ihastuttavaa ja lyhyttä Sofiankatua, mutta siihen tulee vielä tilaisuus 3. toukokuuta, kun palaan.
Kuljen Vanhan kauppahallin läpi nähdäkseni ohimennen sen puiset myyntipisteet ja jatkan Eteläsatamaan, josta lähtevät laivat Ahvenanmaalle. Läheisellä Valkosaarella on Nyländska Jaktklubben, Suomen suurin ja vanhin pursiseura. Siinä on yli 2 800 jäsentä ja sen kieli on ruotsi. Täältä kuulen heidän vappulaulunsa.

Seuraava saari on vielä kiinnostavampi. Luodolla voin havaita kymmenkunta haahkaparia kallioilla — ensimmäistä kertaa tämän suuren pohjoisen merisorsan kohdalla. Ja siksi kannan aina kiikareita mukanani, jotta tällaisia tilaisuuksia voi tulla.
Tapaamiseeni on enää tunti aikaa, joten kiiruhdan, saavun Café Ursulan lähistölle, otan muutaman kuvan kyhmyjoutsenesta, kalatiiroista ja valkoposkihanhista, joita siellä oli, ja sukellan siihen valtavaan piknikiin, joka Kaivopuistossa siihen aikaan on.
Nyt navigaattorin kanssa suuntaan Hietaniemen rannalle hautausmaan muurien ohi. Perille saapuessa näky on mahtava: kymmeniä ihmisiä uima-asuissa pelaamassa rantalentopalloa. Emme ole Alicantessa, mutta hetken ajan …

Ystäväni odotti minua rannan ravintola Hiezussa, ja Ilona ja muut saapuivat vähitellen. Kolmellakymmenelläviidellä eurolla saa syödä ja juoda täyttäen lautasen lihalla, lohella, salaatilla ja kakulla ilman rajoituksia. Muut vappubrunssia tarjoavat ravintolat ovat näinä päivinä hyvin täynnä ja veloittavat noin 60 euroa, minulle kerrotaan.
Minulla oli vain puoli tuntia aikaa syödä, ja jouduin selittämään kiireeni useaan kertaan: minun piti hakea lentoasemalta hyvin rakas ihminen aloittaakseni kiivastahtisen viikonlopun retkiä Jyväskylässä ja jälleen Helsingissä.
Huomautus valokuvista: ellei kuvatekstissä toisin mainita, kirjoittaja on ottanut kaikki valokuvat artikkelissa kuvattuna päivänä ja siinä mainituissa paikoissa.
Huomautus: artikkelissa mainitut tuotemerkit ja yritykset eivät ole millään tavalla kaupallisesti tai taloudellisesti sidoksissa siihen; kyseessä on pelkästään kirjoittajan kokemuksen kuvaus.
Alkuperäinen artikkeli: jyvaskyla-erasmus.blogspot.com
